A 2023-as év a hazai mezőgazdasági termőföldek piacán viszonylag mérsékelt áremelkedést hozott, ami különösen fontos jelenség a gazdálkodók és befektetők számára. Az előző évhez képest a mező- és erdőgazdasági területek átlagosan 7,9%-kal drágultak és a szántóföldek hektáronkénti ára 2,3 millió forintra emelkedett. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a termőföldforgalom 2023-ban továbbra is aktív maradt, különösen Jász-Nagykun-Szolnok megyében, ahol a legtöbb földterület cserélt gazdát.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján 2023-ban az értékesített termőföldek területe 11%-kal nőtt az előző évhez viszonyítva.
Az összesen 66 ezer hektárt érintő tranzakciók során az ország mező- és erdőgazdasági területeinek 0,9%-a cserélt gazdát, így a földforgalom értéke 25%-kal meghaladta a 2022-es szintet. A legfrissebb statisztikák szerint az eladott földterületek kétharmada szántó volt, az erdők 18%-kal, a gyepek 12%-kal, míg a szőlők és gyümölcsösök együttesen 3,4%-kal részesedtek a forgalomból. Éves szinten szántóból 19%-kal, szőlőből 17%-kal, gyepből 3,4%-kal több, míg gyümölcsösből és erdőből kevesebb területet értékesítettek.
2023-ban mérséklődött a hazai termőföldárak emelkedése, a mező- és erdőgazdasági területek ára átlagosan 7,9%-kal nőtt az előző évhez képest. A legnagyobb területű művelési ágazat, a szántóföld hektáronként átlagosan 2,3 millió forintos árat ért el.
Különösen kiemelkedő volt a termőföldforgalom Jász-Nagykun-Szolnok megyében, a földbérleti díjak növekedése azonban jelentősen elmaradt az elmúlt évekhez képest, 2023-ban mindössze 1,4%-os emelkedést mutatott, így egy hektár szántót 82 700 forintért lehetett bérbe venni.
Az Európai Unió tagállamainak földárai és bérleti díjai között továbbra is jelentős különbségek figyelhetők meg, amelyeket a helyi szabályozások, éghajlati viszonyok, termelékenységi tényezők és a piaci kereslet-kínálati viszonyok befolyásolnak. A 2022-es és 2023-as időszakban a legjelentősebb áremelkedést Horvátország produkálta, ahol a szántóföld ára 21%-kal nőtt. Szlovákiában, Magyarországon, Bulgáriában és Észtországban szintén 10%-ot meghaladó drágulást tapasztaltak.
Hazánk ezzel az áremelkedési listán az uniós tagállamok alsó harmadában helyezkedik el.
Kép: Agrokép
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!